60

          W dniu 29.06.2024r. podczas „IV Powiatowego Rodzinnego Rajdu Rowerowego”, uczestnicy odwiedzili okolice Gostynina, które były miejscem bitew związanych z powstaniem styczniowym oraz upamiętnienia zamordowania przez Niemców 42 Polaków podczas II Wojny Światowej.  Poza walorami zdrowotnymi uczestnicy mieli okazję poznać zasoby bogactwa historycznego Powiatu Gostynińskiego. Pierwszym przystankiem na mapie rajdu był postój pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanie 42 Polaków w lesie w Kraśnicy. W miejscu pamięci odbyła się prelekcja historyczna wygłoszona dla uczestników rajdu  przez Pana Adama Walocha, który przybliżył uczestnikom trudną historię II wojny światowej oraz zbrodni popełnionych na Polakach w tym czasie przez okupanta niemieckiego w naszym regionie. Masowe egzekucje niemiecka policja wykonywała wyłącznie pod osłoną nocy, w ukryciu, z dala od zabudowań i siedlisk, najczęściej w lasach. Pomimo starań sprawców, by popełniona przez nich zbrodnia nie ujrzała światła dziennego, mieszkańcy Gostynina o niej się dowiedzieli.

           Pan Adam Waloch podkreślił także, iż historia ta „wielka” narodowa i ta mała „regionalna”, jest częścią każdego z nas. Powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zapewnia łączność z przeszłością i korzeniami polskiego narodu. Starosta Gostyniński Andrzej Krzewicki, Skarbnik Powiatu Gostynińskiego Elżbieta Kijek oraz Radny Powiatu Gostynińskiego Adam Waloch, w imieniu uczestników rajdu oddali hołd pomordowanym oraz zapalili pamiątkowy znicz.

          Następnie po krótkim odpoczynku, uczestnicy udali się w dalszą trasę. Kolejnym przystankiem był pomnik upamiętniający 49 poległych  powstańców z oddziału Józefa Łakińskiego, którzy zginęli 12 marca 1863r. w największej bitwie powstania styczniowego w regionie. Tego dnia na stacjonujących na folwarku w Lucieniu uderzyły dwie kolumny Rosjan: pułkownika Burhardta z Kutna i majora Fenchawa z Płocka. Powstańcy wycofali się w stronę Gostynina i dalej Gaśna, gdzie zostali zepchnięci przez otaczających Rosjan, do lodowatej wody stawu Gaśno, gdzie 49 poniosło śmierć.

W miejscu skromnego krzyża po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stanął kamień z tablicą. Pomnik po zniszczeniu przez Niemców podczas wojny, został odbudowany z inicjatywy społeczeństwa miasta i powiatu Gostynin, w 100-lecie śmierci powstańców. Płyta pamiątkowa jest poświęcona także innym oddziałom powstańczym działającym na terenie powiatu gostynińskiego, w tym oddziałom Syrewicza, Orłowskiego, Oborskiego, Grosmana, Szumińskiego, Mieleckiego, Bechhiego. Pomnik zmodernizowano w 1998 roku. Autorem jest rzeźbiarz z Gostynina Tadeusz Biniewicz.

         Uczestnicy rajdu mieli możliwość wysłuchania ciekawostek historycznych oraz  zadawania pytań. Starosta Gostyniński Andrzej Krzewicki, Skarbnik Powiatu Gostynińskiego Elżbieta Kijek oraz Radny Powiatu Gostynińskiego Adam Waloch w imieniu uczestników rajdu złożyli hołd pomordowanym oraz zapalili pamiątkowy znicz. Serdecznie dziękujemy Radnemu Powiatu Gostynińskiego Panu Adamowi Walochowi za udział w rajdzie, ciekawe prelekcje historyczne oraz poświęcony czas.

615863

           63

64

666768706973717274767878