Wyszukaj

Gostynińskie Spotkanie z Kulturą Żydowską

Zmień wielkość czcionki:

 

kz5

 
           W niedzielę 5-go marca na Gostynińskim Zamku z inicjatywy Starosty Gostynińskiego Arkadiusza Boruszewskiego i Wicestarosty Gostynińskiego Marii Wróblewskiej miało miejsce niecodzienne wydarzenie pn. „SEVIVON – Gostynińskie Spotkanie z Kulturą Żydowską”. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Ziemi Gostynińskiej i Powiat Gostyniński.
          W kulturze żydowskiej muzyka zawsze odgrywała ważną rolę. Jej początki sięgają dawnych, biblijnych czasów, czego dowodem są zachowane do dzisiaj ślady z odległych okresów historycznych (sięgają końca drugiego tysiąclecia przed naszą erą). Z muzyką żydowską związana jest muzyka klezmerska, pełniąca istotną funkcję w żydowskich religijnych obrzędach. Z czasem przerodziła się jednak w muzykę rozrywkową, grywaną podczas uroczystości okolicznościowych, a w końcu została połączona z elementami jazzowymi.
         Gostyniński Koncert w wykonaniu Etno Grupy Sansevieria i dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Szczawinie Kościelnym oraz uczennic śpiewu Kokaburra Studio, przeniósł tłumnie przybyłych mieszkańców w odległy i nieznany dla wielu klimat. Podczas dwugodzinnego występu usłyszeć można było Pieśnie miłosne, historyczne, dziecięce, a także rodzinne, rzemieślnicze oraz porywające do klaskania ręce rytmiczne kołysanki. Zaprezentowane utwory zawierały niezwykłe połączenie muzyki etnicznej, orientu oraz jazzu. Grupa została utworzona przez przyjaciół, których połączyła wspólna pasja jakim jest muzyka oraz ogromny szacunek do historii.
         Na zakończenie koncertu dla wszystkich gości została przygotowana jeszcze jedna niespodzianka, kulinarna. Była nią specjalnie przygotowana degustacja specjałów z tradycyjnej kuchni żydowskiej.
Szczególne podziękowanie od wszystkich uczestników „Gostynińskiego Spotkania z Kulturą Żydowską” zostały skierowane do Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika za przekazane z Samorządu Województwa Mazowieckiego środki finansowe, dzięki którym to niezwykłe wydarzenie odbyło się. Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowsze serce Polski.

 

 

kz10kz11kz12kz13kz14kz15kz16kz17kz18kz19kz20kz2123kz1kz3kz4kz5kz6kz7kz9

Izabela Ślusarska