Wyszukaj

100 lecie OSP Szczawin Kościelny

Zmień wielkość czcionki:

1966284031 DSC 0174

 

     9 września 2022 roku miały miejsce obchody 100-lecia istnienia OSP Szczawin Kościelny. Jubileusz rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w intencji strażaków, która została odprawiona w Parafii pw. Nawiedzenia NMP w Szczawinie Kościelnym, a po jej zakończeniu nastąpił przemarsz pododdziałów i zaproszonych gości na plac przed strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie odbył się uroczysty apel. Tam nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odegrano hymn narodowy.

W dalszej kolejności Prezes Zarządu OSP w Szczawinie Kościelnym dh Grzegorz Borkowski powitał wszystkich przybyłych gości, po czym odczytano rys historyczny jednostki. Podczas uroczystości odznaczono sztandar jednostki oraz wręczono wyróżniającym się druhom odznaczenia i wyróżnienia, a były to:

  • Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa,
  • Srebrne Medale za zasługi dla pożarnictwa,
  • Brązowe Medale za zasługi dla pożarnictwa,
  • Odznaki Strażak Wzorowy.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie, samorządowcy, druhowie z zaprzyjaźnionych jednostek OSP KSRG z Powiatu Gostynińskiego i Płockiego oraz lokalna społeczność.

            Tak podniosłej uroczystości towarzyszą przemówienia okolicznościowe. W imieniu Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Jarosława  Nowosielskiego życzenia przekazał  Komendant  Powiatowy PSP - Mariusz Ostrowski, w imieniu Ministra Macieja Małeckiego – Łukasz Ziębiński, w imieniu Marszałka Adama Struzika – Katarzyna Osowicz-Szewczyk oraz Tomasz Kominek,  Starosta Powiatu Gostynińskiego – Arkadiusz Boruszewski i Wójt Gminy Szczawin Kościelny - Barbara Stępniak z Przewodniczącym Rady Gminy Szczawin Kościelny Romanem Wojciechowskim. 

            Ochotnicza Straż Pożarna w Szczawinie Kościelnym, została powołana jako jedna z pierwszych w naszym regionie, aby stać na posterunku, służyć i chronić swoich mieszkańców przed niszczycielskimi żywiołami i skutkami wypadków losowych. Mieszkańcy Powiatu Gostynińskiego widzą i doceniają Wasze ogromne zaangażowanie i poświęcenie w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi, oraz ochronie naszego dziedzictwa. Wiemy, że Wasza służba jest niezwykle ryzykowna i zawsze wymaga podejmowania odpowiedzialnych i przemyślanych decyzji dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia, niejednokrotnie z narażeniem własnego- podkreślił Starosta Gostyniński Arkadiusz Boruszewski, a następnie w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika przekazał jubileuszowej jednostce piłę spalinową do stali i betonu.

1580083200 DSC 0087795721873 DSC 01541966284031 DSC 01742000287984 DSC 0217

Izabela Ślusarska