Wyszukaj

Jezioro Przytomne

Zmień wielkość czcionki:

Jezioro Przytomne fot.W.Modrzejewski


Jezioro Przytomne jest zbiornikiem przepływowym połączonym ciekiem wodnym z kilkoma mniejszymi zbiornikami leżącymi w niecce ciągnącej się w kierunku Kowala. Położone jest na płn.-zach. od Gostynina, w otulinie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.

Jest ponoć najbardziej rybnym z jezior gostynińskich. Bogate jest w leszcze, płocie, okonie, karpie, szczupaki, czasami można złowić również węgorza. Ma wodę należącą do II klasy czystości (jakości) i II kategorii odporności na degradację, jest popularne i licznie odwiedzane. Sprzyja temu dogodny dojazd drogą, którą prowadzi szlak, oraz możliwość kąpieli. Powierzchnia jeziora 38,5 ha, głęb. maks. 8,2 m, dług. 1600 m, szer. 325 metrów. Brzegi jeziora są w 80% zarośnięte szuwarami, a połowę linii brzegowej zajmuje bór świeży. Misa jeziorna ma kształt rowu o regularnym dnie i stokach o wysokości 5 do 8 metrów.

W pobliskich miejscowościach Krzywie i Zuzinów znajdują się mogiły powstańców styczniowych z oddziału Józefa Łakińskiego, którzy 7 marca 1863 r. starli się tu z rosyjskim oddziałem pułkownika Hagenmajstra.
 
Źródło: Jan Rostowski „Piesze znakowane szlaki turystyczne okolic Płocka”, PTTK Oddział Miejski w Płocku 2008.
Jezioro Przytomne fot.W.Modrzejewski Jezioro Przytomne fot.W.Modrzejewski
 142569493 414929106440746 1711693342833174854 n  Jezioro Przytomne fot.W.Modrzejewski
 Jezioro Przytomne fot.W.Modrzejewski  Jezioro Przytomne fot.W.Modrzejewski
 Jezioro Przytomne fot.W.Modrzejewski  Jezioro Przytomne fot.W.Modrzejewski

Marcin Maciejewski

Komunikaty COVID-19 z Powiatu Gostynińskiego

 
   
Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) w powiecie gostynińskim z dn. ...


UWAGA!

 

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

www.gov.pl/web/zdrowie

Zaleca się stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl 


Raport dla powiatu gostynińskiego z dn. 27.02.2021r.

Województwo Powiat/Miasto Liczba Liczba na 10 tys. mieszkańców Wszystkie przypadki śmiertelne Przypadki śmiertelne w wyniku Covid Przypadki śmiertelne w wyniku chorób współistniejących
mazowieckie gostyniński 4 0,89 1 0 1

...