POD RĘKĄ

Bezpłatna Pomoc Prawna
Bezpłatna Pomoc Prawna

          ...

KARTA PARKINGOWA
KARTA PARKINGOWA

Powiatowy Zespół ds. ...

Karta praw pacjenta
Konsultacje Społeczne
Konsultacje Społeczne

Ogłoszenie w sprawie ...

NOCNA OPIEKA MEDYCZNA - ROZKŁAD PRACY ...
NOCNA OPIEKA MEDYCZNA - ROZKŁAD PRACY ...

Nocna i świąteczna opieka ...

OŚRODKI SZKOLENIA
OŚRODKI SZKOLENIA

OŚRODKI  SZKOLENIA  ...

STACJE KONTROLI
STACJE KONTROLI

  WYKAZ  STACJI  KONTROLI  ...

WFOŚiGW w Warszawie
WFOŚiGW w Warszawie

Dofinansowanie z WFOŚiGW w ...

WIZYTA PRZEDSTAWICIELI POWIATU

Zmień wielkość czcionki:

4

Wizyta delegacji Powiatu Gostynińskiego w placówkach niemieckiej organizacji pożytku publicznego EJF (Evangelische Jugend- und Fürsorgewerk) z siedzibą w Berlinie

Delegacja Powiatu Gostynińskiego ze starostą Tomaszem Matuszewskim na czele udała się do Berlina na zaproszenie władz stowarzyszenia EJF i uczestniczyła w dniach 13-15 czerwca 2015 roku w spotkaniach dotyczących realizowanych form pomocy społecznej.

W sobotę 13 czerwca 2015 r. delegacja oraz przedstawiciele EFOP (Europejskiej Fundacji na rzecz Osób Potrzebujących) z siedzibą w Gorzowie i niemieckiej organizacji pożytku publicznego EJF (Evangelische Jugend- und Fürsorgewerk) z siedzibą w Berlinie odwiedzili Gminę Chojna.

W trakcie spotkań w sklepie socjalnym GROSIK, Środowiskowym Domu Samopomocy oraz Polsko-Niemieckim Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym przedstawiciele Powiatu Gostynińskiego zapoznali się z prowadzonymi tam działaniami i źródłami ich finansowania.
Sklep Socjalny „Grosik” przy ul. Piastów 1 w Chojnie - to pierwszy tego typu sklep w Polsce, uruchomiony 16 maja 2011 r. w Chojnie w lokalu użyczonym przez Gminę Chojna. Sklep jest prowadzony przez EFOP (Europejską Fundację na rzecz Osób Potrzebujących z siedzibą w Gorzowie). Fundatorem fundacji jest niemiecka organizacja pożytku publicznego EJF (Evangelische Jugend- und Fürsorgewerk). Organizacja ma 120 lat i wywodzi się z Brandenburskiego Związku Domów Pomocy, ma duże doświadczenie w pomocy ludziom słabszym.
Kupujący w sklepie socjalnym GROSIK w Chojnie wspierają działalność Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej typu rodzinnego „Nowy Start” w Ruszkowie w Powiecie Gostynińskim. Placówka prowadzona przez Europejską Fundację na Rzecz Osób Potrzebujących (EFOP) przygotowana jest do przyjmowania dzieci o szczególnych potrzebach wychowawczych, przede wszystkim z zaburzeniami rozwojowymi, ADHD, zaburzeniami więzi, doświadczeniami z przemocą, trudnościami z nauką i zaburzeniami emocjonalnymi. Jest ona prowadzona przez Europejską Fundację na Rzecz Osób Potrzebujących EFOP. Fundatorem fundacji jest niemiecka spółka pożytku publicznego EJF gAG, z siedzibą w Berlinie. EFOP prowadzi na terenie naszego powiatu dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego, w których wsparciem i opieką objętych jest łącznie 16 dzieci. EJF gAG oraz Fundacja EFOP - realizują zadania z zakresu pomocy społecznej. Są organizacjami, których celem jest dbanie o interesy osób znajdujących się w potrzebie lub nieprzystosowanych społecznie. W skład EJF wchodzi około 100 placówek zlokalizowanych w Niemczech, Polsce i Czechach, w których zatrudnionych jest ponad 3700 osób.
Kolejnymi punktami wizyty były spotkania z Małgorzatą Korzeniec – kierownikiem Środowiskowym Domu Samopomocy jednostki organizacyjnej (jednostki budżetowej) Gminy Chojna oraz z władzami miasta Chojna w Polsko-Niemieckim Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym.

Przedstawiciele Powiatu Gostynińskiego mieszkali w Ośrodku „Arche” w Gross Pinnow. Na terenie ośrodka realizowane są m.in. projekty transgraniczne z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec.

W niedzielę 14 czerwca 2015 r. delegacja Powiatu Gostynińskiego uczestniczyła w Berlinie w corocznej imprezie charytatywnej organizowanej w „dzielnicy pomocy i samopomocy” prowadzonej przez EJF. Na terenie wydzielonym na cele wsparcia osób potrzebujących mieszka i uczestniczy w formach wsparcia organizowanych przez EJF około 2 tysięcy osób. W trakcie spotkań z gospodarzami uroczystości – Zarządem EJF zostały omówione zagadnienia dotyczące prowadzonych przez EJF działań oraz możliwości współpracy z Powiatem Gostynińskim w zakresie pomocy społecznej.

Przedstawiciele EJF przybliżyli delegacji Powiatu Gostynińskiego działalność placówek na terenie powiatu Uckermark.
Placówka młodzieżowo-opiekuńcza w Frostenwalde "Menschen statt Mauern" ("Ludzie zamiast murów") gdzie umieszczani są nieletni, którzy weszli w konflikt z prawem stwarza możliwość powrotu młodzieży w niej umieszczonej do społeczeństwa. W ośrodku prowadzone są zajęcia specjalistyczne z „trudną” młodzieżą. O placówce opowiadali pan dyrektor Hans-Joachim Sommer i dyrektor pedagogiczny pani Helga Kriese.
Kolejnym odwiedzonym ośrodkiem, którego działalność przybliżyła pani kierownik Sabine Wilke był "Kinder- und Jugendzentrum" ("Centrum dla Dzieci i Młodzieży"). W skład obiektu wchodzą:
- grupa socjoterapeutyczna pobytu dziennego "Pauline"
- placówka dla samotnej matki/ojca z dzieckiem (z reguły nieletnich).
Placówka Lebensräume Uckermark ("Miejsca życia") w powiecie Uckermark jest miejscem stacjonarnej pomocy dla osób niepełnosprawnych umysłowo w stopniu głębokim. Pani dyrektor Christiane Ostroske i kierownik pedagogiczny pani Ulrike Nölting-Peter przekazały informacje dotyczące zasad funkcjonowania placówki.
Pani dyrektor Marita Postler przedstawiła informacje dotyczące placówki dla seniorów "Haus Harmonie" oraz mieszkań w Centrum Diakonijno-Socjalnopedagogicznym "Am Talsand"
Ostatnim punktem wizyty był sklep socjalny "Klim-Bim" w Schwedt działający na podobnych zasadach jak sklep socjalny GROSIK w Chojnie.

Wizytę w sposób profesjonalny przygotowała i prowadziła Pani Joanna Bürger – Koordynator polsko-niemieckiej współpracy EFOP i EJF gemeinnützige AG.

3  1

wizyta w Chojnie - relacja zdjęcia tutaj

fotogaleria tutaj

administrator

INFORMACJE POWIATOWE

VI Sesja Rady Powiatu Gostynińskiego

 

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 995 ze ...

Powiatowy Konkurs fotograficzny 2019

 

IX EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „PRZYRODA GOSTYNIŃSKA W OBIEKTYWIE”
Starosta Gostyniński, po rocznej przerwie, po ...

WYDARZENIA W REGIONIE

 
   
TERMOMODERNIZACJA – TO SIĘ OPŁACA
  TERMOMODERNIZACJA – TO SIĘ OPŁACA Dnia 15 lutego w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Gostyninie odbyło się seminarium pt.: ...
„OZE - szansa na innowacyjne rolnictwo".
  Szanowni Państwo, w imieniu Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, informujemy o szkoleniu ...
Gala 20-lecia Powiatu Ciechanowskiego
W dniu 2 lutego Wicestarosta Gostyniński Maria Wróblewska reprezentowała Powiat Gostyniński podczas uroczystych obchodów ...
Budowa gazociągu na terenie Powiatu Gostynińskiego
. Przekazujemy materiały informacyjne opracowane przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

SAMORZĄD MAZOWIECKI

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym
Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w ...
Kondolencje
Pani Mieczysławie Gientce    pracownikowi Starostwa Powiatowego w Gostyninie szczere ...

Nasz adres

  • Starostwo Powiatowe w Gostyninie,
  • 09-500 Gostynin, ul. Dmowskiego 13
  • tel. 24. 235 79 77, fax: 24. 235 79 85 
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

ZAPYTAJ STAROSTĘ

Email:
Temat sprawy
Informacja, zapytanie dla Starosty
Wpisz poniżej cyfry 345