WIZYTA PRZEDSTAWICIELI POWIATU

Zmień wielkość czcionki:

4

Wizyta delegacji Powiatu Gostynińskiego w placówkach niemieckiej organizacji pożytku publicznego EJF (Evangelische Jugend- und Fürsorgewerk) z siedzibą w Berlinie

Delegacja Powiatu Gostynińskiego ze starostą Tomaszem Matuszewskim na czele udała się do Berlina na zaproszenie władz stowarzyszenia EJF i uczestniczyła w dniach 13-15 czerwca 2015 roku w spotkaniach dotyczących realizowanych form pomocy społecznej.

W sobotę 13 czerwca 2015 r. delegacja oraz przedstawiciele EFOP (Europejskiej Fundacji na rzecz Osób Potrzebujących) z siedzibą w Gorzowie i niemieckiej organizacji pożytku publicznego EJF (Evangelische Jugend- und Fürsorgewerk) z siedzibą w Berlinie odwiedzili Gminę Chojna.

W trakcie spotkań w sklepie socjalnym GROSIK, Środowiskowym Domu Samopomocy oraz Polsko-Niemieckim Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym przedstawiciele Powiatu Gostynińskiego zapoznali się z prowadzonymi tam działaniami i źródłami ich finansowania.
Sklep Socjalny „Grosik” przy ul. Piastów 1 w Chojnie - to pierwszy tego typu sklep w Polsce, uruchomiony 16 maja 2011 r. w Chojnie w lokalu użyczonym przez Gminę Chojna. Sklep jest prowadzony przez EFOP (Europejską Fundację na rzecz Osób Potrzebujących z siedzibą w Gorzowie). Fundatorem fundacji jest niemiecka organizacja pożytku publicznego EJF (Evangelische Jugend- und Fürsorgewerk). Organizacja ma 120 lat i wywodzi się z Brandenburskiego Związku Domów Pomocy, ma duże doświadczenie w pomocy ludziom słabszym.
Kupujący w sklepie socjalnym GROSIK w Chojnie wspierają działalność Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej typu rodzinnego „Nowy Start” w Ruszkowie w Powiecie Gostynińskim. Placówka prowadzona przez Europejską Fundację na Rzecz Osób Potrzebujących (EFOP) przygotowana jest do przyjmowania dzieci o szczególnych potrzebach wychowawczych, przede wszystkim z zaburzeniami rozwojowymi, ADHD, zaburzeniami więzi, doświadczeniami z przemocą, trudnościami z nauką i zaburzeniami emocjonalnymi. Jest ona prowadzona przez Europejską Fundację na Rzecz Osób Potrzebujących EFOP. Fundatorem fundacji jest niemiecka spółka pożytku publicznego EJF gAG, z siedzibą w Berlinie. EFOP prowadzi na terenie naszego powiatu dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego, w których wsparciem i opieką objętych jest łącznie 16 dzieci. EJF gAG oraz Fundacja EFOP - realizują zadania z zakresu pomocy społecznej. Są organizacjami, których celem jest dbanie o interesy osób znajdujących się w potrzebie lub nieprzystosowanych społecznie. W skład EJF wchodzi około 100 placówek zlokalizowanych w Niemczech, Polsce i Czechach, w których zatrudnionych jest ponad 3700 osób.
Kolejnymi punktami wizyty były spotkania z Małgorzatą Korzeniec – kierownikiem Środowiskowym Domu Samopomocy jednostki organizacyjnej (jednostki budżetowej) Gminy Chojna oraz z władzami miasta Chojna w Polsko-Niemieckim Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym.

Przedstawiciele Powiatu Gostynińskiego mieszkali w Ośrodku „Arche” w Gross Pinnow. Na terenie ośrodka realizowane są m.in. projekty transgraniczne z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec.

W niedzielę 14 czerwca 2015 r. delegacja Powiatu Gostynińskiego uczestniczyła w Berlinie w corocznej imprezie charytatywnej organizowanej w „dzielnicy pomocy i samopomocy” prowadzonej przez EJF. Na terenie wydzielonym na cele wsparcia osób potrzebujących mieszka i uczestniczy w formach wsparcia organizowanych przez EJF około 2 tysięcy osób. W trakcie spotkań z gospodarzami uroczystości – Zarządem EJF zostały omówione zagadnienia dotyczące prowadzonych przez EJF działań oraz możliwości współpracy z Powiatem Gostynińskim w zakresie pomocy społecznej.

Przedstawiciele EJF przybliżyli delegacji Powiatu Gostynińskiego działalność placówek na terenie powiatu Uckermark.
Placówka młodzieżowo-opiekuńcza w Frostenwalde "Menschen statt Mauern" ("Ludzie zamiast murów") gdzie umieszczani są nieletni, którzy weszli w konflikt z prawem stwarza możliwość powrotu młodzieży w niej umieszczonej do społeczeństwa. W ośrodku prowadzone są zajęcia specjalistyczne z „trudną” młodzieżą. O placówce opowiadali pan dyrektor Hans-Joachim Sommer i dyrektor pedagogiczny pani Helga Kriese.
Kolejnym odwiedzonym ośrodkiem, którego działalność przybliżyła pani kierownik Sabine Wilke był "Kinder- und Jugendzentrum" ("Centrum dla Dzieci i Młodzieży"). W skład obiektu wchodzą:
- grupa socjoterapeutyczna pobytu dziennego "Pauline"
- placówka dla samotnej matki/ojca z dzieckiem (z reguły nieletnich).
Placówka Lebensräume Uckermark ("Miejsca życia") w powiecie Uckermark jest miejscem stacjonarnej pomocy dla osób niepełnosprawnych umysłowo w stopniu głębokim. Pani dyrektor Christiane Ostroske i kierownik pedagogiczny pani Ulrike Nölting-Peter przekazały informacje dotyczące zasad funkcjonowania placówki.
Pani dyrektor Marita Postler przedstawiła informacje dotyczące placówki dla seniorów "Haus Harmonie" oraz mieszkań w Centrum Diakonijno-Socjalnopedagogicznym "Am Talsand"
Ostatnim punktem wizyty był sklep socjalny "Klim-Bim" w Schwedt działający na podobnych zasadach jak sklep socjalny GROSIK w Chojnie.

Wizytę w sposób profesjonalny przygotowała i prowadziła Pani Joanna Bürger – Koordynator polsko-niemieckiej współpracy EFOP i EJF gemeinnützige AG.

3  1

wizyta w Chojnie - relacja zdjęcia tutaj

fotogaleria tutaj

administrator

INFORMACJE POWIATOWE

Pierwsza Sesja nowej Rady Powiatu Gostynińskiego.
Pierwsza Sesja nowej Rady Powiatu Gostynińskiego. czytaj więcej

SAMORZĄD MAZOWIECKI

Wojsko rozpoczęło kampanię informacyjną
Trwa kampania rekrutacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. ... czytaj więcej

POD RĘKĄ

Bezpłatna Pomoc Prawna
Bezpłatna Pomoc Prawna

Zakres nieodpłatnej pomocy ...

KARTA PARKINGOWA
KARTA PARKINGOWA

Powiatowy Zespół ds. ...

Karta praw pacjenta
Konsultacje Społeczne
Konsultacje Społeczne

Ogłoszenie w sprawie ...

NOCNA OPIEKA MEDYCZNA - ROZKŁAD PRACY ...
NOCNA OPIEKA MEDYCZNA - ROZKŁAD PRACY ...

Nocna i świąteczna opieka ...

OŚRODKI SZKOLENIA
OŚRODKI SZKOLENIA

OŚRODKI  SZKOLENIA  ...

STACJE KONTROLI
STACJE KONTROLI

  WYKAZ  STACJI  KONTROLI  ...

WFOŚiGW w Warszawie
WFOŚiGW w Warszawie

Dofinansowanie z WFOŚiGW w ...

Nasz adres

  • Starostwo Powiatowe w Gostyninie,
  • 09-500 Gostynin, ul. Dmowskiego 13
  • tel. 24. 235 79 77, fax: 24. 235 79 85 
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

ZAPYTAJ STAROSTĘ

Email:
Temat sprawy
Informacja, zapytanie dla Starosty
Wpisz poniżej cyfry 345