Wyszukaj

Uroczystość rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Gostyninie

Zmień wielkość czcionki:

Uroczystość rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Gostyninie

            Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. 3 maja to również święto kościelne, szczególnie ważne dla Nas, Polaków. W polskim kościele obchodzone jest Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto to zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 roku na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

            W ramach obchodów 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w uroczystej Mszy       Św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, którą odprawił w intencji Ojczyzny     Ks. Krzysztof Jończyk udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Policji, OSP, kombatanci, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy. Powiat Gostyniński reprezentowała Przewodnicząca Rady Powiatu Gostynińskiego Katarzyna Osowicz-Szewczyk i Kierownik Biura ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Jacek Nowicki.

            Po Eucharystii delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II, przy tablicy pamiątkowej na ulicy Floriańskiej oraz przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego,           a przemarsz ulicami miasta uświetniła Miejska Orkiestra Dęta i Mażoretki.

            W obliczu tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, jak nigdy wcześniej jesteśmy wszyscy zobowiązani do jedności i refleksji nad swoim postępowaniem oraz do głębokiego patriotyzmu-prawdziwej troski o naszą ojczyznę.

 

 

Tekst; J. Brudnowski

Zdjęcia; M. Matuszewski

Wydział Promocji i Rozwoju Starostwo Powiatowe w Gostyninie

3m13m23m33m43m53m63m73m83m93m103m11

Witold Modrzejewski